Archív článkov ZOM Prešov, Neziskové, občianske združenie

Atmosféra plná kultúry a kultúrnosti, prajnosti a pozitívnych emócií zaplnila priestory prešovského hotela Dukla v sobotu podvečer 7.11.2015. Občianske združenie ZOM Prešov tu zorganizovalo druhý ročník „Benefičného festivalu KOLIESKO“, ktorý bol tentoraz spojený aj s XX. Celoslovenským plesom mládeže s telesným postihnutím.

V stredu 28.10.2015 sa v priestoroch bezbariérovej telocvične na ZŠ Prostejovská v Prešove, konal mládežnícky turnaj pod názvom „Gaštankové zápolenie v bocci 2015“. Organizačne ho zabezpečilo občianske združenie ZOM Prešov. Podujatie bolo súčasťou aktivít Komunitného centra ZOM Prešov a zároveň aj vyvrcholením a vyhodnotením celoročného tréningového snaženia detí a mladých ľudí s telesným postihnutím, ktoré pravidelne prebieha na tunajšej základnej škole.

Významnejšie bodovaným turnajom tretieho ligového kola v boccii, začala sa na Slovensku jesenná, záverečná a najdôležitejšia časť sezóny. V bratislavskom športovom areáli AircraftSportHouse sa stretli najlepší slovenskí boccisti, vrátane reprezentantov, paralympionikov, našich majstrov i vicemajstrov Európy z nedávnych majstrovstiev v britskom Guildforde. Súťaže, pre celkovo 43 hráčov, boli rozdelené do dvoch dní. V sobotu 26.9.2015 prebehli zápasy v kategóriách BC2 a BC3 a v nedeľu BC1 a BC4.

Vo štvrtok 20. augusta 2015 sa v kultúrnom zariadení PKO Prešov Šváby uskutočnil otvorený, rekreačno-integračný turnaj v boccii – paralympijskom športe, ktorý je vhodný pre vozičkárov a ľudí s tým najťažším telesným postihnutím.

Účastníci z celého Slovenska, doslova od Bratislavy až po Humenné, stretli sa spoločne na v poradí už XXXV. Športových hrách mládeže s telesným postihnutím a na ne nadväzujúcom rekondičnom pobyte, ktoré sa konali v dňoch 17.-25.7.2015 v hoteli Chemes v stredisku Kamenec na Zemplínskej Šírave. Hlavným usporiadateom akcie bolo občianske združenie ZOM Prešov v spolupráci s Ideálnou mládežníckou aktivitou.

Za početnej účasti členov ZOM Prešov konala sa, v piatok 3.7.2015 vo vlastných priestoroch združenia v Galérii Abilympiáda na Masarykovej ulici číslo 20 v Prešove, každoročná Výročná členská schôdza.

V športovej hale Alexandra Wellness Hotela v Liptovskom Jáne sa v dňoch 6. - 8.6.2015 uskutočnil prvý ročník turnaja pod názvom Boccia Tatra Cup. Boccia je paralympijska, športová disciplína, podobná pétanque-u, ktorej sa môžu venovať aj športovci s tým najťažším telesným postihnutím. Turnaj usporiadalo občianske združenie ľudí so zdravotným postihnutím - ZOM Prešov.

The civic association ZOM Presov is planning to organize the international meeting and boccia tournament BOCCIA TATRA CUP 2015 between June 5 - 12, 2015. The Boccia Tournament will be played in categories BC1, BC2, BC3, BC4. The aim of the event will be establishment of cooperation, making new contacts, exchange of experience on the issues of sports, barrier-free recreation, personal assistance, support services, transportation and other aspects of life of people with severe disabilities.

Koniec mája býva v európskom boccia kalendári už dlhodobo a každoročne rezervovaný pre Medzinárodné Majstrovstvá Českej republiky. Tentoraz sa konali počas víkendu 30.-31.5.2015 v bezbariérovej, športovej hale Radotín v Prahe. Boli sme veľmi potešení a hrdí, že sme sa, ako zástupcovia nášho, ešte stále mladého a nového klubu Boccia ZOM Prešov, prebojovali do výberu, ktorý reprezentoval Slovensko na tejto významnej, medzinárodnej, športovej akcii. Treba však spomenúť, že šancu predviesť sa dostali tentoraz členovia tzv. „B“ tímu slovenskej reprezentácie.

Už piaty krát sa v prešovskom zábavno-obchodnom centre MAX, v stredu 20. mája 2015, na prízemí, pri točitom schodisku, uskutočnil exhibičný turnaj v paralympijskom športe boccia. Dve jedenásťčlenné družstvá, starostlivo zložené občianskymi združeniami Barlička a ZOM Prešov, inokedy úspešne spolupracujúce, nastúpili tentoraz proti sebe vo férovom, neľútostnom, športovom súboji o víťazstvo.