Pražské Medzinárodné Majstovstvá ČR aj s účasťou prešovských hráčov

Koniec mája býva v európskom boccia kalendári už dlhodobo a každoročne rezervovaný pre Medzinárodné Majstrovstvá Českej republiky. Tentoraz sa konali počas víkendu 30.-31.5.2015 v bezbariérovej, športovej hale Radotín v Prahe. Boli sme veľmi potešení a hrdí, že sme sa, ako zástupcovia nášho, ešte stále mladého a nového klubu Boccia ZOM Prešov, prebojovali do výberu, ktorý reprezentoval Slovensko na tejto významnej, medzinárodnej, športovej akcii. Treba však spomenúť, že šancu predviesť sa dostali tentoraz členovia tzv. „B“ tímu slovenskej reprezentácie.

Naša klubová, štvorčlenná výprava dorazila do Prahy autom v piatok večer. Ubytovali sme sa priamo v športovej hale Radotín, čo sa napokon ukázalo ako veľmi praktické. Naši hráči Rastislav Kurilák v kategórii BC2 a Boris Klohna v BC3 začali v sobotu ráno svoje zápasy v tročlenných skupinách, z ktorých prakticky iba víťaz postupoval ďalej. A Rasťovi sa to nakoniec aj podarilo. Vo svojej prvej súťažnej sezóne, a hneď na medzinárodnom poli, zahral fantasticky a po víťazstvách 5:3 a 6:1 nad Čechmi Hruškom a Kuhnom skupinu vyhral a postúpil do ďalších bojov. Postup do štvorky, a tým aj medailové šance, boli na dosach. Vo štvrťfinálovom súboji s neskoršou finalistkou Češkou Třískovou viedol náš Rasťo Kurilák až do poslednej smeny. Záver však nezvládol, prehral, ale nakoniec z toho bolo výborné piate miesto.

Borisovi Klohnovi sa nedarilo a po dvoch prehrách 2:7 a 2:8 so striebornými z posledného EuropaCup-u v Barcelone, českými reprezentantmi Svojanovským a Suchým skončil na celkovom 14. mieste.

Nakoniec si Slovensko odviezlo z MMČR 2015 dve medaily. Striebro si v BC4 po výbornom výkone vybojoval Martin Burian - ŠK Altius Bratislava a bronz brala v tej istej kategórii jeho klubová parťáčka Michaela Balcová. Slovensko v Prahe ešte reprezentovali v kategórii BC1 Martin Machara - ŠK Altius Bratislava (15.), v BC2 Martin Opáth - ŠK Altius Bratislava (11.), v BC3 Michal Tižo - OMD v SR (7.) a v BC4 Silvia Petruchová - OMD v SR (5.).

Celkovo sa na tomto turnaji predstavilo 69 boccistov z Nemecka, Škótska, Anglicka, Slovenska a domácej Českej republiky. Slovensko bolo jedinou zahraničnou krajinou, ktorá získala na tomto turnaji medailu (0-1-1). Všetky ostatné cenné kovy získala domáca Česká republika (4-3-3). (bk)