Archív článkov ŠK Boccia ZOM Prešov

V stredu 28.10.2015 sa v priestoroch bezbariérovej telocvične na ZŠ Prostejovská v Prešove, konal mládežnícky turnaj pod názvom „Gaštankové zápolenie v bocci 2015“. Organizačne ho zabezpečilo občianske združenie ZOM Prešov. Podujatie bolo súčasťou aktivít Komunitného centra ZOM Prešov a zároveň aj vyvrcholením a vyhodnotením celoročného tréningového snaženia detí a mladých ľudí s telesným postihnutím, ktoré pravidelne prebieha na tunajšej základnej škole.

Významnejšie bodovaným turnajom tretieho ligového kola v boccii, začala sa na Slovensku jesenná, záverečná a najdôležitejšia časť sezóny. V bratislavskom športovom areáli AircraftSportHouse sa stretli najlepší slovenskí boccisti, vrátane reprezentantov, paralympionikov, našich majstrov i vicemajstrov Európy z nedávnych majstrovstiev v britskom Guildforde. Súťaže, pre celkovo 43 hráčov, boli rozdelené do dvoch dní. V sobotu 26.9.2015 prebehli zápasy v kategóriách BC2 a BC3 a v nedeľu BC1 a BC4.

Vo štvrtok 20. augusta 2015 sa v kultúrnom zariadení PKO Prešov Šváby uskutočnil otvorený, rekreačno-integračný turnaj v boccii – paralympijskom športe, ktorý je vhodný pre vozičkárov a ľudí s tým najťažším telesným postihnutím.

V športovej hale Alexandra Wellness Hotela v Liptovskom Jáne sa v dňoch 6. - 8.6.2015 uskutočnil prvý ročník turnaja pod názvom Boccia Tatra Cup. Boccia je paralympijska, športová disciplína, podobná pétanque-u, ktorej sa môžu venovať aj športovci s tým najťažším telesným postihnutím. Turnaj usporiadalo občianske združenie ľudí so zdravotným postihnutím - ZOM Prešov.

The civic association ZOM Presov is planning to organize the international meeting and boccia tournament BOCCIA TATRA CUP 2015 between June 5 - 12, 2015. The Boccia Tournament will be played in categories BC1, BC2, BC3, BC4. The aim of the event will be establishment of cooperation, making new contacts, exchange of experience on the issues of sports, barrier-free recreation, personal assistance, support services, transportation and other aspects of life of people with severe disabilities.

Koniec mája býva v európskom boccia kalendári už dlhodobo a každoročne rezervovaný pre Medzinárodné Majstrovstvá Českej republiky. Tentoraz sa konali počas víkendu 30.-31.5.2015 v bezbariérovej, športovej hale Radotín v Prahe. Boli sme veľmi potešení a hrdí, že sme sa, ako zástupcovia nášho, ešte stále mladého a nového klubu Boccia ZOM Prešov, prebojovali do výberu, ktorý reprezentoval Slovensko na tejto významnej, medzinárodnej, športovej akcii. Treba však spomenúť, že šancu predviesť sa dostali tentoraz členovia tzv. „B“ tímu slovenskej reprezentácie.

Už piaty krát sa v prešovskom zábavno-obchodnom centre MAX, v stredu 20. mája 2015, na prízemí, pri točitom schodisku, uskutočnil exhibičný turnaj v paralympijskom športe boccia. Dve jedenásťčlenné družstvá, starostlivo zložené občianskymi združeniami Barlička a ZOM Prešov, inokedy úspešne spolupracujúce, nastúpili tentoraz proti sebe vo férovom, neľútostnom, športovom súboji o víťazstvo.

V sobotu 25.04.2015 sa konalo 2. ligové kolo slovenskej boccia ligy v kategórii BC4. Organizátorom podujatia bol športový klub Altius Bratislava a podujatie sa konalo s podporou Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov. Za športový klub ZOM Prešov sa tohto športovéhoo podujatia zúčastnili Anna Mihová (5. hráčka slovenského rebríčka), Marián Klimčo (7.) a Miroslav Prášil (9.).

V jednom dni, ale na dvoch miestach, v sobotu 18.04.2015, sa konalo 2. ligové kolo najvyššej slovenskej súťaže v boccii jednotlivcov. Aj výprava ZOM Prešov sa tým pádom rozdelila na dve časti. Hráč Boris Klohna s asistentom Michalom Kallom a rozhodcom Matúšom Gregom sa vydali na turnaj BC3 do Žiliny a hráč Rastislav Kurilák s asistentom a rozhodcom v jednej osobe Jozefom Fejerčákom na turnaj BC2 do Bratislavy.

Na práve skončenom Európskom pohári v dňoch 1. - 4. apríla 2015 v Španielsku v mestečku Sant Cugat neďaleko Barcelony, famózne reprezentovali naši bocciisti a dosiahli ďalší prenikavý úspech slovenskej boccie na medzinárodnom poli. V silnej konkurencii 23 krajín vybojovali v pároch BC4 zlaté medaile Samuel Andrejčík, Matrin Strehársky a Róbert Ďurkovič a v jednotlivcoch BC4 ešte samostatne pridal striebornú medailu posledne menovaný Róbert Ďurkovič.