Postup do štvrťfinále a zmiešané pocity

Postup do štvrťfinále a zmiešané pocity

V sobotu 25.04.2015 sa konalo 2. ligové kolo slovenskej boccia ligy v kategórii BC4. Organizátorom podujatia bol športový klub Altius Bratislava a podujatie sa konalo s podporou Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov. Za športový klub ZOM Prešov sa tohto športovéhoo podujatia zúčastnili Anna Mihová (5. hráčka slovenského rebríčka), Marián Klimčo (7.) a Miroslav Prášil (9.).

Turnaj sa konal v telocvični na Mokrohájskej 3 v Bratislave. Celkovo 13 hráčov z celého Slovenska hralo na štyroch kurtoch v 4 skupinách. Do štvrťfinále postúpovali prví dvaja z každej skupiny. Naši kluboví zástupcovia Mihová a Klimčo splnili svoje ciele a postúpili medzi osmičku najlepších. Marián odohral v základnej skupine vyrovnaný zápas so Silviou Petruchovou (OMD v SR), v ktorom prehral o jeden bod 3:4 a v ďalšom zápase porazil Michala Kohuteka (OMD v SR) pomerom 10:1. Anka MIhová vo svojej skupine vyhrala nad Natáliou Turčinovou (OMD v SR) v pomere 7:2 a ďalší zápas prehrala s Róbertom Ďurkovičom 1:8. Náš ďalší zástupca Miroslav Prášil potrápil vo svojej skupine Samuela Andrejčíka (Victoria Žiar n/ Hronom) so skóre 1:5 aj Martina „Jimyho“ Rybarčáka (OMD v SR) so skóre 3:4. Vo svojom treťom zápase v základnej skupine podľahol Martinovi Burianovi 1:11 a do štvrťfinále nepostúpil.

Po skvelom obede okolo 13,15 sa však stalo to, čo nikto nečakal. Do štvrťfinálových zápasov nastúpila Anna Mihová proti Martinovi Burianovi (Altius) a Marián Klimčo proti Martinovi Strehárskemu (Altius). Postup našich sme očakávali, prekvapila nás však iná vec. Bola to diskvalifikácia nášho hráča Mariána Klimča, kvôli meškaniu na zápas s Martinom Strehárskym. Pre samotného hráča, ako aj jeho klubových spoluhráčov a fanúšikov to bolo veľké prekvapenie a negatívna skúsenosť.  Kontumácia jeho zápasu kvôli dvojminútovému meškaniu všetkých prekvapila. V boccii sú pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať, aby všetci mali rovnaké podmienky a aby hra bola spravodlivá. Zbytočné komplikovanie hry pre detaily a hľadanie zámienok pre diskvalifikáciu hráča a kontumovanie zápasov, považujeme za nesprávne, zbytočné. Pravidlá sa tak môžu účelovo zneužívať a celkovo tak v konečnom dôsledku odrádzajú záujemcov o tento šport.

Marián na túto situáciu poznamenal: „Uplatňovanie tohto pravidla sa mi zdá účelové, pretože pri ostatných pravidlách ako sú rozmery kurtov, callroom, časomiera a podobne, nebol postup rozhodcov taký striktný. Podmienky na turnaji na Mokrohájskej sú také, že kurty sú skrátené, chýba časomiera, callroom a nie sú tam ani oficiálne hodiny. Prekvapilo ma rozhodnutie rozhodkyne a odobrenie jej rozhodnutia hlavným rozhodcom Lukášom Herelom, ako aj riaditeľom turnaja Martinom Strehárskym, ktorý bol zhodou okolností práve mojím súperom. Zostal som prekvapený a sklamaný. Mohol som odohrať kvalitný zápas, s kvalitným hráčom, s ktorým som ešte nehral. Na turnaj som absolvoval dlhú cestu z cez celé Slovensko, musel som si zabezpečiť a zaplatiť  ubytovanie, stálo ma to mnoho peňazí a úsilia. Chybu si uvedomujem, meškal som asi pravdepodobne menej ako dve minúty, bol som však prítomný v telocvični, išiel som si pre lopty, všetci ma videli a na ostatných kurtoch sa tiež ešte nehralo. Takéto rozhodnutia škodia hre a tomuto športu, narušujú vzťahy medzi športovcami, klubmi, rozhodcami a podobne.“

V ostatných štvrťfinálových zápasoch prehrala naša hráčka Anka Mihová s Martinom Burianom 0:9, a naše klubové pôsobenie na 2. ligovom kole BC4 tak skončilo. Sme radi, že naši hráči Klimčo, Mihová postúpili do štvrťfinále a hra Mira Prášila sa stále zlepšuje. Mrzí nás však situácia, ktorá sa stala Mariánovi Klimčovi pri jeho štvrťfinálovom súboji, do ktorého sa prakticky nemohol zapojiť. Preto má naša výprava z tohto preteku zmiešané pocity. Keď organizujeme podobné turnaje my, náš športový klub ZOM Prešov, snažíme sa robiť všetko pre dobro hry, jej kvalitný a hladký priebeh a dbať na pravidlá. Tolerujeme však drobné veci, ktoré nie sú podstatné a sú v prospech úspešného odohratia zápasov. Snažíme sa vychádzať v ústrety hráčom, radšej ich vopred upozorňovať, hru nekomplikovať, neznepríjemňovať a neklásť zbytočné prekážky. Pri našej ligovej premiére v roku 2014 sme napríklad čakali na hráčov z Bratislavy, ktorí meškali viac ako hodinu a nakoniec sme im umožnili hrať.

Účasť zástupcov ŠK Boccia ZOM Prešov na celoslovenských a medzinárodných podujatiach, organizáciu vlastných podujatí, propagačných akcií i tréningový proces, v rámci dlhodobého projektu „Aj ty možeš víťaziť“, podporujú:

NADÁCIA PRE DETI SLOVENSKA z Fondu HODINA DEŤOM

PKO Prešov
MESTO PREŠOV
PICTUS  - GRAFICKÉ ŠTÚDIO, Prešov
REVO-MAT, s. r. o., Piešťany - dovoz, predaj, výdaj a servis zdravotníckych pomôcok
ARES, s. r. o., Bratislava - bezbariérové riešenia

Súbory na stiahnutie