Študenti SPŠE Prešov v Galérii Abilympiáda

Študenti SPŠE Prešov v Galérii Abilympiáda

V utorok 22.10.2019 navštívila našu Galériu Abilympiáda skupinka chlapcov, žiakov 1.A triedy SPŠE Prešov. 10 budúcich elektrotechnikov k nám priviedla triedna učiteľka Mgr. Mária Solarová. Kým časť ich triedy v tom čase absolvovala exkurziu v protidrogovom vlaku REVOLUTION TRAIN na neďalekej železničnej stanici, zvyšku triedy sa po dohode s nami „triedna” postarala o náhradný, veríme že rovnako zaujímavý a rovnako poučný, program.

V rámci ich vyučovania sme chlapcom predstavili ako samotnú Galériu Abilympiáda a jej poslanie, tak aj aktivity ZOM Prešov a jeho športového klubu. Chlapci si prezreli vystavené diela, porozprávali sme im o činnosti a cieľoch nášho združenia, o podujatiach, ktoré organizujeme, ale aj o problémoch a prekážkach, s akými sa denne v našej spoločnosti stretávajú ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím. „Pošteklili” sme trochu ich empatiu s cieľom predstaviť si, ako asi vyzerá svet z invalidného vozíka. Raz z nich budú technici či programátori a budú mať možnosť podieľať sa na tvorbe prostredia bez bariér, či navrhovať mobilné a počítačové aplikácie, ktoré uľahčia život ľuďom so zdravotným postihnutím. Snáď si potom na nás a na to, čo u nás videli, počuli aj zažili, spomenú...

Súčasťou prezentácie bola informácia o Klube priateľov ZOM Prešov a ďalších možnostiach podpory nášho OZ a jeho športového klubu, nevynechajúc dobrovoľnícku činnosť či možnosť stať sa napríklad boccia asistentom alebo rozhodcom.

Zvyšok času už chlapci strávili v našej tréningovej hale. Držiac sa protidrogovej témy a v duchu parafrázy hesla „Zober loptičku, nie drogy” dostali do rúk boccia loptičky a pod vedením nášho ligového rozhodcu Jožka Fejerčáka sa zoznámili so základnými pravidlami boccie a zahrali si jeden „párový” boccia zápas. Pri hre sa prestriedali všetci, niektorí dokonca na invalidných vozíkoch, či rovno za boccia rampou, aby si skúsili hru tak, ako ju hrajú hráči BC3.

Raz skúsiť znamená omnoho viac, ako len počuť či vidieť. A o tom, že svet z vozíka vyzerá trochu inak a že trafiť sa do „jacka” nie je bez tréningu až také ľahké ani vtedy, keď má človek obe ruky zdravé, na to chlapci prišli už po chvíli. Technici sa v nich však nezapreli. Kde chýbala presná ruka, fungovala fyzika a v hre s rampou si chlapci počínali naozaj dobre.

Boccia sa chlapcom páčila a lúčiť sa s hrou a boccia loptičkami nebolo ľahké. Tým skôr, že sa lúčili s predstavou vyučovacích hodín, ktoré ich ešte v ten deň v škole čakali. V každom prípade sme sa lúčili s prísľubom, že toto určite nebola ich posledná návšteva u nás a že príležitosť na návštevu našej galérie aj na našu spoluprácu sa určite nájde, Ďakujeme chlapcom a ich triednej učiteľke Mgr. Márii Solarovej za návštevu aj za ich záujem a tešíme sa opäť niekedy nabudúce...

Odkaz na článok na webe SPŠE Prešov:
https://www.spse-po.sk/bleskovky/1492/protidrogovy-vlak

Galéria