Šarišská šachová šou s účasťou hviezd

Šarišská šachová šou s účasťou hviezd

Vo štvrtok, 6. marca 2014 sa v prešovskej bezbariérovej Galérii Abilympiáda uskutočnil v poradí už 5. ročník rekreačného šachového turnaja pod názvom Šarišská šachová šou. Hráči pochádzali z celého Slovenska. A ako tradične prišli aj Majstri sveta.

Turnaja sa zúčastnilo 20 hráčov bez ohľadu na vek, či zdravotný stav. Okrem Prešovčanov aj z Ružomberka, Banskej Bystrice, či Devínskej Novej Vsi. Medzi nimi boli aj štvrtý najlepší hráč sveta Juraj Zavarský (ŠK Investpol, Liptovská Štiavnica), či juniorská Majsterka sveta Nikola Konkoľová (ŠK Ružomberok – TpaV). Prišli tiež členovia šachových klubov Slávia PU Prešov, ŠK Ružomberok, ŠK Opevnenie Banská Bystrica, ŠK Veža Banská Bystrica, ŠK Strelec Devínska Nová Ves a ŠK OMD. Hráčmi bez oficiálneho zaradenia boli štyria ľudia z tímu ZOM Prešov, jeden účastník z Rožňavy a zahral si aj sponzor akcie, majiteľ vyhľadávaného prešovského stravovacieho zariadenia Wall Street Pizza, Peter Majirský. Najmladšia hráčka, Natália, mala 8 rokov, najstarší hráč bol v dôchodkovom veku.

Hralo sa na 10-tich šachovniciach švajčiarskym systémom, 5 kôl, 2x20 minút. Hlavným rozhodcom bol Emil Konkoľ, ktorý je viceprezidentom svetovej organizácie šachistov s telesným postihnutím a vozičkárov a tiež členom šachového klubu Ružomberok – TPaV. Výsledky boli zaujímavé. Prvé miesto obsadil Jakub Kovaľ, striebornú medailu získal Juraj Zavarský (ŠK Investpol, Liptovská Štiavnica), tretí bol Jonáš Dujava (ŠK Slávia PU Prešov). Víťazi získali okrem medailí a diplomov aj viacero vecných cien.

Vyhlásené a ocenené boli aj prvé 3 miesta v kategórii hráčov s telesným postihnutím. Ako prvý sa umiestnil Boris Klohna (ZOM Prešov), druhá bola Erika Kostová (ŠK OMD) a tretím bol Rastislav Kurilák (ZOM Prešov).

Pripomíname, že organizátorom podujatia je občianske združenie ZOM Prešov a Šachový klub Ružomberok – telesne postihnutých a vozičkárov. Hlavným sponzorom bolo aj tento rok prešovské stravovacie zariadenie Wall street Pizza, ktorého majiteľ štedro podporil turnaj jedlom aj občerstvením pre hráčov aj organizátorov. (rs)

Galéria