XIX. Celoslovenský ples mládeže s telesným postihnutím

XIX. Celoslovenský ples mládeže s telesným postihnutím

Plesovú sezónu v Bratislave zahajuje Ples v Opere. V Prešove túto úlohu prebralo občianske združenie ZOM Prešov. Uplynulú sobotu, 19.10.2013, organizovalo už 19-ty ročník Celoslovenského plesu mládeže s telesným postihnutím v hoteli Dukla. Záštitu nad plesom prevzal predseda Prešovského samosprávneho kraja, Peter Chudík.

Tento tradičný a svojho druhu jedinečný ples sa niesol v znamení čísla 19. Bol v poradí 19-ty, konal sa 19-teho, začal sa o 19-tej a v tombole sa rozdalo 19 cien. Zabaviť sa prišlo 70 účastníkov z celého Slovenska. Bolo medzi nimi aj viacero čestných hostí. Pozvanie prijal poslanec NRSR Otto Brixi, Starosta MČ Košice Sever Marián Gaj s rodinou, poslankyňa MsZ Prešov Janette Langová s manželom, poslanec MsZ Prešov aj PSK Stanislav Kahanec, riaditeľ PKO Čierny Orol Emil Chlapeček a ďalší.

Program plesu bol nabitý hudbou, tancom a spevom, napätím aj prekvapením, radosťou aj odmenami. Prichádzajúcich hostí vítalo gitarové duo zo ZUŠ Veľký Šariš. Kultúrny program odštartoval svetovo uznávaný folklórny súbor Šarišan pod vedením Ladislava Kišeľáka. Na jeho rezký repertoár nadviazala exotická choreografia mažoretiek Witches pri PKO Čierny orol Prešov. Vedie ich Jana Imrichová, ktorej sa darí úspešne prezentovať súbor aj v zahraničí. Oba tieto súbory vystúpili bez nároku na honorár. Neskôr ich vystriedali Peter Bednár a Zuzana Bednárová, ktorí vystupujú pod značkou JAZZ 2B. A jazz to bol príjemný, jemný, pohodový. Úvodný blok programu uzavrel ladným spoločenským tancom tanečný pár Andrea Gajová a Lukáš Kmec z tanečnej školy Milana Plačka – METEOR. Neskôr prítomným zahrala aj košická americko-slovenská hudobná skupina Abscondo. Spevákova angličtina bola dokonalá. Volá sa Mark Manney a je Američan. Tak nečudo.

Ples bravúrne moderovala redaktorka RTVS Veronika Slaninková. Medzi jednotlivými blokmi programu boli tanečné kolá a disco hudba. Vyberal ju známy prešovská DJ Rudo Voit, ktorý celé podujatie ozvučoval a vytváral aj efektnú svetelnú šou. Nechýbala voľba MISS Plesu Prešov 2013. Víťazka, Zuzana Pluščáková, získala korunku aj šerpu, tiež kyticu od kvetinárstva Eva Decor a šperky od zlatníctva JUWEL. Po polnoci sa žrebolala tombola o spomínaných 19 cien. Prvou cenou bol značkový tablet, takže napätie všetkých aj radosť víťazky z Košíc boli veľké. Tešili sa aj ostatní 18-ti víťazi, ktorí získali pár luxusných hodiniek značky PierCarlo d´Alessio, kartón šampanského, tortu, prešovskú jahodu a iné.

 Dobré jedlo a pitie je pri tejto akcii samozrejmosťou. Rovnako ako príjemní ľudia a fantastická atmosféra. Pre ľudí, ktorí majú telesný hendikep, sú spoločenské kontakty dôležité. Aj oni majú túžbu zažiť jedinečný večer, kde sa môžu stať súčasťou niečoho exkluzívneho, vidieť a vypočuť si hudbu a tanec naživo namiesto televízie, stretnúť naživo priateľov namiesto internetu. Zažiť napätie z očakávania a radosť z výhry. Pohybovať sa aj tancovať v prostredí, kde nie sú technické ani ľudské bariéry. Stať sa MISS plesu a zažiť svojich 5 minút slávy v žiari reflektorov a bleskov fotoaparátov. Tento ples každý rok napĺňa túžby mnohých ľudí. Pre väčšinu z nich je to nielen jedinečná, ale zároveň aj jediná príležitosť tohto druhu. A to všetko sa mohlo udiať len vďaka štedrosti a ochote sponzorov podujatia, ktorými boli:

ZÁŠTITA

Ples sa konal pod záštitou a s finančnou podporou predsedu prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka.

FIRMY

2v1 s.r.o. Prešov
PO CAR, Prešov
EkoSolution, s.r.o. Prešov
Prešov REAL
Agrokarpaty s.r.o. Plavnica
Beatrice s.r.o. Prešov, cukrárska výroba
COOP Jednota Prešov
EVA DECOR s.r.o. Prešov – kvetinárstvo
Zlatníctvo JUWEL Prešov
MARLOW – tvorba web stránok Prešov
Ministerstvo životného prostredia SR
Orava s.r.o. Bratislava
Rádio Prešov
Tampex s.r.o. Prešov
ARES Bratislava – výťahy, plošiny
Čajovňa Božský oráč, Prešov

JEDNOTLIVCI

Norbert Lojko, súkromná osoba
Peter Šťastný, (poslanec EP)
MUDr. Miroslav Mikolášik, (poslanec EP)
JUDr. Miroslav Kadúc, (poslanec NR SR)
Ing. Andrea Turčanová, (poslankyňa MsZ Prešov)
PhDr. Jozef Kičura, (poslanec PSK)
Mgr. Andrej Kolesík, (poslanec NRSR)
Mgr. Janette Langova, (poslankyňa MsZ Prešov)
JUDr. Otto Brixi, (poslanec NRSR)
Marián Gaj, starosta MČ Košice – Sever
JUDr. Pavel Hagyari, primátor mesta Prešov
JUDr. Katarína Ďurčanská, (poslankyňa MsZ Prešov)
Ing. Stanislav Kahanec (poslanec PSK)

Galéria