Boccia Tatra Cup 2018 – vyhodnotenie

Boccia Tatra Cup 2018 – vyhodnotenie

V dňoch 23. až 26. júna 2018 sa v športovej hale Alexandra Wellness Hotela v Liptovskom Jáne uskutočnil v poradí už štvrtý ročník medzinárodného turnaja v boccii – Boccia Tatra Cup. V tomto roku sa okrem turnaja jednotlivcov, po prvý krát konali aj súťaže párov a tímov.

Boccia je paralympijský šport, založený na princípe hádzania loptičiek k stredovému cieľu (jack-u), svojou podstatou podobný pétanque-u alebo curlingu. Hlavným organizátorom turnaja bolo občianske združenie ZOM Prešov.

Súťaže párov a tímov sa odohrali v sobotu 23.06.2018 a boli vôbec prvým veľkým medzinárodným turnajom párov a tímov na Slovensku. V pároch (dvaja proti dvom) súťažia hráči kategórie BC3 (páry BC3) a BC4 (páry BC4). V tímoch (traja proti trom) súťažia hráči kategórie BC1 a BC2 (aspoň jeden hráč v tíme musí byť kategórie BC1). Turnaja sa zúčastnilo 42 hráčov zo 6 krajín: Slovensko, Česko, Maďarsko, Ukrajina, Chorvátsko, Veľká Británia (Anglicko, Wales). Niektoré páry a tímy boli zmiešané, postavené aj z hráčov z viacerých krajín.

Víťazmi v kategórii tímov BC1/BC2 sa stali:
1. Martin Opát, Peter Minarech, Rastislav Kurilák, SVK
2. Simona Blažková, Jozef Žabka, František Petrák, CZE
3. Tia Ruel, Tim Hayes, Saraj Reshad, ENG

Víťazmi v kategórii párov BC3 sa stali:
1. Boris Klohna, Miroslav Bielak, SVK
2. Karl Parrish, Marcela Čermáková, WAL/CZE
3. Kateřina Křivánková, Václav Augusta, CZE

Víťazmi v kategórii párov BC4 sa stali:
1. Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, SVK
2. Melissa Osmanovič, Davor Komar, CRO
3.. Marek Schmid, Jan Bajtek, CZE

Medzinárodný turnaj BTC 2018 v kategórii jednotlivcov bol priateľským, nebodovaným, ale kvalitným a prestížnym turnajom. Zúčastnili sa na ňom hráči zo špičky svetového rebríčka ako aj hráči z národnej úrovne. V tomto roku sa celkovo zúčastnilo 49 hráčov zo siedmych krajín: Slovensko (18), Česko (14), Maďarsko (2), Veľká Británia (England (6), Wales (1)), Chorvátsko (2), Poľsko (5), Ukrajina (1). Na turnaji boli zastúpené všetky kategórie hráčov, jednotlivcov od BC1 až po BC4.

Medailisti:
BC1 - 1. Sajdak Roman CZE, 2. Cuřínová Kateřina CZE, 3. Ruel Tia ENG,
BC2 - 1. Hayes Tim ENG, 2. Kurilák Rastislav SVK, 3. Stasiak Rafał POL
BC3 - 1. Klohna Boris SVK, 2. Vašíček Kamil CZE, 3. Maddison Lee  ENG
BC4 - 1. Komar Davor CRO, 2. Balcová Michaela SVK, 3. Osmanović Melisa CRO

Poradie krajín v kategórii jednotlivcov: 1. Česká republika (CZE) - (1-2-0), 1. Slovensko (SVK) - (1-2-0), 3. Anglicko (ENG) - (1-0-2), 4. Chorvátsko (CRO) - (1-0-1), 5. Poľsko (POL) - (0-0-1).

O kvalite turnaja vypovedá aj účasť hráčov, ktorí sú vo svetovom bodovaní na popredných priečkach, medzi nimi Samuel Andrejčík SVK BC4 (10), Davor Komar, CRO BC4 (13), Michaela Balcová SVK BC4 (14) a Rastislav Kurilák SVK BC2 (37).

Tradícia kvalitného, medzinárodného turnaja v našom regióne úspešne pokračuje. Medzinárodný turnaj v boccii na Slovensku sa dostáva do povedomia nielen v okolitých štátoch, ale aj v širšom okolí. Hoci je slovenská reprezentácia vo svetovej boccii veľmi úspešná, k hre s kvalitnými, zahraničnými hráčmi sa ostatná väčšina slovenských hráčov boccie nedostane. Pre mnohých športovcov boccie, je možnosť zahrať si aj s inými hráčmi, ako sú bežne zvyknutí v súťažiach na národnej úrovni, cennou a dôležitou skúsenosťou.

Medzinárodný turnaj pozostával zo zápasov v základných skupinách a následných vyraďovacích, finálových zápasov. Športová hala, prepojená s hotelom je prístupná a prijateľne bezbariérová. Hralo sa na siedmich kurtoch s povrchom palubovka – plávajúca podlaha. Ubytovanie účastníkov a organizátorov bolo zabezpečené v Alexandra Wellness Hoteli a v Avena Relax Hoteli v Liptovskom Jáne. (OBD)

Súbory na stiahnutie

Galéria