V Záhrebe odštartovala nová sezóna medzinárodných turnajov v boccii.

V Záhrebe odštartovala nová sezóna medzinárodných turnajov v boccii.

Od 2. do 10. apríla 2022 sa v chorvátskom hlavnom meste Záhreb konal prvý tohtoročný medzinárodne bodovaný turnaj “World Boccia Intercontinental Challenger”, na ktorý mali za Slovensko nastúpiť traja hráči.

Popri našom Páre BC3 v zložení Boris Klohna (asistent Michal Kall) z Prešova a Ľuba Škvarnová (asistentka Juliana Marušáková) zo Žiliny sa turnaja mala zúčastniť po prvýkrát v reprezentačnom drese aj Anna Mihová z Košíc v kategórii BC4. Každý nový hráč musí absolvovať zdravotnú klasifikáciu, na základe ktorej sa rozhodne, či hráč spĺňa kritériá pre zaradenia do niektorej z kategórií a ak ich spĺňa, rozhoduje sa, do ktorej. Žiaľ, Anna Mihová týmto “sitom” neprešla a do bojov na turnaji tak nezasiahla. Organizátori napokon “povolili” Anke Mihovej odohrať aspoň dva nesúťažné zápasy Proti neklasifikovaným súperom z Čiech a Brazílie. Súčasťou slovenskej minivýpravy bol aj neoceniteľný team leader a tréner v jednej osobe Matúš Grega a verný fanklub v zložení Marcela a Štefan Franekovci a Gabriela Buššová.

Do oficiálneho súťažného programu sa tak zapojili len naši “rampári” so svojimi asistentmi. Ľuba Škvarnová bola do skupiny “A” nasadená s Mariou Bjurström (Švédsko), Sze Ning Toh (Singapur) a s Joanou Pereira (Portugalsko). Prvé dve súperky boli už pred turnajom nasadené vyššie ako naša reprezentantka. So súperkou zo Singapuru prehrala 0:9 a so Švédkou 0:7. V tomto momente už stratila šancu na postup zo skupiny a ani v treťom zápase proti novo-klasifikovanej Portugalčanke nezvíťazila.

Boris Klohna v mužskej kategórii dosiahol v skupine “B” lepšie výsledky. Jeho súpermi boli Marko Arambašić (Chorvátsko), Gabriele Zendron (Taliansko) a Christoffer Hagdahl (Švédsko). V prvom zápase porazil Klohna domáceho Arambašića 6:3, v druhom zápase zdolal aj Taliana výsledkom 4:1 a už mal zabezpečený postup do štvrťfinále. V treťom zápase tak išlo o priamy súboj o prvé miesto v skupine a lepšie vyžrebovanie vo štvrťfinále. Dobre rozbehnutý zápas však Klohna nakoniec prehral 2:4 a do súboja o semifinále tak bol nasadený proti úradujúcemu paralympijskému víťazovi Adamovi Peškovi z Česka. Boris bojoval srdnato a statočne, no nakoniec prehral 3:4 a do semifinále nepostúpil. Zo všetkých porazených štvrťfinalistov mal však najmenší rozdiel v skóre, takže by mu malo patriť konečné 5. miesto.

Nasledovala súťaž Párov BC3, v ktorom Slovensko nastúpilo v zložení Boris Klohna (asistent Michal Kall) a Ľuba Škvarnová (asistentka Juliana Marušáková). V skupinovej fáze dokázali naši hráči zdolať Nemecko 7:0, Singapur 7:1 a do semifinále postúpili z prvého miesta v skupine B. V ňom narazili na Švédsko, ktoré bolo v rebríčku vyššie postavené. Už po dvoch smenách bolo skóre 4:0 pre náš Pár. Následne síce Švédi znížili, no na výhru im to nestačilo. Slovensko vyhralo 4:2 a postúpilo do finále. A presne ako na predchádzajúcom turnaji v Záhrebe, aj teraz boli našimi finálovými súpermi Česi.

S favorizovanými Čechmi sme aj napriek dobrému úvodu prehrali 2:5. Prvá smena našim vyšla a získali v nej 2 body. No následne Česi spresnili svoju hru a postupne otočili skóre vo svoj prospech. Slováci tak odchádzajú zo Záhrebu so striebornými medailami na krku.

(Zdroj: Boccia Slovakia)

Galéria