Reprezentácia v boccii aj s podporou Mesta Prešov

Slovenská reprezentácia v paralympijskom športe boccia zahájila svoje medzinárodné pôsobenie v roku 2019 účasťou na BISFed Regional Open v chorvátskom Záhrebe, v dňoch 25. marca až 1. apríla vskutku impozantne. Ziskom troch zlatých, jednej striebornej a jednej bronzovej medaily sa stala tou najúspešnejšou zo všetkých 18-tich zúčastnených krajín.

Súčasťou výpravy boli aj Prešovčania Rastislav Kurilák so sprievodcom Matúšom Gregom a Boris Klohna so športovým asistentom Michalom Kallom. Obaja ako kapitáni získali v tímoch BC1/BC2 striebro a v pároch BC3 historicky prvé zlato.

Umiestnenia hráčov ZOM Prešov na BISFed RO v Záhrebe:

BC2 (17 hráčov) - Rastislav Kurilák – 4. miesto
BC3 (23 hráčov) - Boris Klohna (asistent: Michal Kall) – 13. miesto
Tímy BC1/2 (7 tímov) - Slovensko: T. Král (asistent: P. Král), M. Opát (asistent: J. Opátová), Rastislav Kurilák (kapitán), P. Minarech – 2. miesto
Páry BC3 (8 párov) - Slovensko: Boris Klohna (kapitán, asistent: Michal Kall), A. Burianek (asistent: A. Puk) – 1. miesto

Ďalším z významných medzinárodných boccia podujatí, ktorého sa zúčastnil Prešovčan Rastislav Kurilák s asistentom Jozefom Fejerčákom, boli Majstrovstvá Európy, ktoré sa konali v španielskej Seville v dňoch 26. augusta – 1. septembra. Slovenský Pár BC4 v zložení Andrejčík / Balcová / Strehársky získal zlatú medailu! Vo finále porazil výber Spojeného kráľovstva Veľkej Británie (UK) 4:0 a zabezpečil si priamu miestenku na Paralympiádu do Tokia! Medzi semifinalistami Majstrovstiev Európy bol aj náš Tím BC1/BC2 s Prešovčanom Rastislavom Kurilákom, ktorý však nestačil na Portugalsko a prehral vysoko 4:12. V následnom zápase sme nestačili ani na výber UK a prehrali sme 2:8. Náš Tím BC1/2 tak z Majstrovstiev Európy zobral pekné 4. miesto!

V závere sezóny 2019 sa uskutočnil ešte Svetový pohár v portugalskom Povoa de Varzim. Podujatie bolo dôležité z hľadiska nominácie na Paralympijské hry v Tokiu 2020 hlavne pre Tím BC1/BC2. O miestenku náš tím zabojoval. Po víťazstve v skupine nad favoritom z Thajska, získali naši  sebavedomie do dôležitého zápasu s Holandskom, v ktorom vyhrali a potvrdili tak svoju miestenku do Tokia! Náš tím BC1/BC2, ktorého súčasťou je aj Prešovčan Rastislav Kurilák sa teda zúčastní Paralympiády! Podujatie sa konalo 28. októbra až 4. novembra. Asistentom športovca na podujatí bol Prešovčan Matúš Grega.

Srdečne ďakujeme za podporu Mestu Prešov, ktoré poskytlo dotáciu vo výške 600 €. Celkové náklady na projekt boli vo výške okolo 4.500 €.