Prezentácia boccie na Zakarpatskej Ukrajine

Prezentácia boccie na Zakarpatskej Ukrajine

Na základe pozvania oblastného kultúrno–športového centra „Invasport“ v Užhorode a jeho predsedu Andryia Chehila, sa v dňoch 16. – 17. 10. 2017, zástupcovia nášho združenia ZOM Prešov, Matúš Grega, Michal Kall a Rastislav Kurilák, zúčastnili pilotného, poznávacieho stretnutia.

Organizácia Invasport združuje zdravotne znevýhodnené deti a dospelých, pre ktorých organizuje kultúrne podujatia a športové aktivity, ako halový futbal, orientačný beh, šach, stolný tenis, bocciu, tanec na vozíku a pod. Centrum má samostatné pobočky v jednotlivých oblastiach Ukrajiny.


V pondelok 16.10.2017 sme okolo 9:00 hod. vyrazili na cestu smer Ukrajina. Nakoľko sme presne nevedeli do čoho ideme, bola už samotná cesta malým dobrodružstvom. Pri prechode schengenskej hranice nás na ukrajinskej strane čakal oblastný predseda Andryi. V Užhorode sme navštívili Mstskú športovú halu, vybavenú tromi telocvičňami s parketovým povrchom. Prístup k nim bol, po prekonaní malého schodu, vcelku bezbariérový. Ďalšou zo zastávok bolo športové centrum s hotelom na okraji Užhorodu, vybavené aj plaveckým bazénom. Po exkurzii sme sa presunuli do vyše 30 km vzdialeného relaxačného centra v prírode neďaleko Mukačeva.

Popoludní sme sa aktívne zúčastnili tréningu pre skupinu asi 30 dospelých ľudí na invalidných vozíkoch. Vymenili sme si poznatky a skúsenosti v rôznych oblastiach života v jednotlivých krajinách. Boccia je na Ukrajine známa, ale chýbajú im tam turnaje a kvalitnejšie lopty. Organizujú ročne prakticky iba jeden turnaj, a to Majstrovstvá Ukrajiny. Snažili sme sa motiváciu domácich hráčov, vysvetlenie nových boccia pravidiel a prezentáciu rôznych modelových situácii.

Ubytovanie sme mali zabezpečené v chatke oddychového komplexu. Večer sme sa zúčastnili na improvizovanej diskotéke, kde sa predviedli miestny tanečníci na vozíkoch.

V utorok po raňajkách sa konal turnaj v bocci so siedmymi domácimi tímami a našim tímom. Hralo sa skrátene na štyri smeny. Po tuhom a vyrovnanom boji sme vo finále prehrali. Po dekorovaní medailami a obede sme vyrazili na cestu domov. Ku koncu nášho pobytu sme sa ešte stretli a vymenili si kontakty s riaditeľom Úradu práce v Užhorode.

Prvotným zámerom nášho prvého výjazdu a stretnutia s ukrajinskými partnermi bolo nadviazanie a rozvoj spolupráce, výmena poznatkov a skúseností na oboch stranách hranice. (rk)

Galéria