Prešovčania na Majstrovstvách Európy v boccii

Prešovčania na Majstrovstvách Európy v boccii

V dňoch 22.11. – 01.12.2021 sa v španielskej Andalúzii v meste Sevilla konali Majstrovstvá Európy v športe boccia. Podujatia sa zúčastnila aj skupina športovcov a ich asistentov z organizácie ZOM Prešov, ktorí boli súčasťou reprezentácie Slovenskej republiky.

Športový klub ZOM Prešov reprezentovali hráči Boris Klohna (BC3) so spoluhráčom Michalom Kallom, Rastislav Kurilák (BC2) s asistentom Matúšom Gregom a Kristína Kudláčová (BC2) s asistentom Marcelom Kudláčom. Väčšina slovenskej výpravy na podujatie cestovala letecky. Trojica prešovčanov sa však vybrala naprieč Európou (3200 km) autom.

Na cestu sme sa vydali skoro ráno, 19.11.2021 a prvú noc sme strávili v talianskom Fogliano. Druhý deň sme pokračovali v ceste do Francúzska a nocovali sme v provensálskom Brignoles. Tretí deň na ceste sme zavŕšili príchodom na španielske územie a noc sme strávili vo Valencii. Predpoludnie 22.11.2021 sme strávili na povinnom testovaní PCR a vybrali sme sa na poslednú etapu – cestu na miesto konania, do Sevilly. Večer sme sa pripojili k ostatnej našej slovenskej výprave, v hoteli Exe Macarena.

Prvé dni na ME boli vyhradené pre kontrolu športového materiálu a tréningy. Prvým hracím dňom bolo až 25.11.2021. Boris Klohna s asistentom Michalom Kallom nastúpili na zápasy jednotlivcov v kategórii BC3, v trojčlennej skupine. Najprv doviedli zápas s Avelinom Andradem z Portugalska do tie-breaku za stavu 3:3, ktorý však prehrali, no následne vyhrali 3:2 nad Rodriguom Brenekom z Francúzska a postúpili do osemfinále. V ňom však čelili ďalšiemu Francúzovi a ten bol nad sily nášho reprezentanta. Klohna prehral so Samirom van der Bekenom 4:7 a v súťaži dohral.

Rastislav Kurilák, v kategórii BC2 postupoval zo skupiny z druhého miesta. Najprv vyhral nad Eliom Vettorem z Talianska, ale potom v mimoriadne vyrovnanom a dramatickom zápase nestačil na Josefa Žabku z ČR a po výsledku 5:5 s ním prehral v tie-breaku. Kurilák však postúpil ďalej a v osemfinále vyhral nad Orkhanom Karimovom z Azerbajdžanu 5:4. Vo štvrťfinále opäť Kurilák vyhral o jeden bod, tentokrát 4:3 nad Grékom Alexandrom Papadakisom a postúpil do semifinále!

Boj o medaile sa teda mohol začať. Semifinále bolo slovenskou záležitosťou, keďže v ňom nastúpili proti sebe reprezentační kolegovia Kurilák proti Mezíkovi. Úspešnejší bol prešovčan Kurilák, ktorý vďaka víťazstvu 3:1 postúpil do finále! V napínavom zápase o zlato, Kurilák, po bojovnom a vyrovnanom výkone nestačil na Rusa Dmitrija Kozmina a prehral 3:4. Slovensko a ZOM Prešov však už malo striebornú medailu vo vrecku!

V súťaži párov a tímov bol pár BC3 v zložení Klohna, Škvarnová so spoluhráčmi Kall, Marušáková vylosovaný do ťažkej skupiny s Českou republikou a Gréckom. Oba zápasy náš Pár BC3 prehral zhodne 0:8 a nepostúpil zo skupiny. Rastislav Kurilák v tímovej súťaži neštartoval.

Ďalšia členka nášho klubu ZOM Prešov Kristína Kudláčová v kategórii BC2 ženy, prekvapila a skončila na vynikajúcom 4. mieste. V tímovej súťaži skončili Slováci 5. V celkovom hodnotení skončil Klohna v jednotlivcoch BC3 muži na 10. mieste a Kurilák v BC2 muži na 2. mieste.

Výprava ZOM Prešov na Majstrovstvách Európy bola veľmi úspešná!!! Ďakujeme za podporu Mestu Prešov a osobne pani primátorke. Bez jej podpory by účasť na tomto veľkom európskom podujatí nebola možná.

Účasť na Majstrovstvách Európy v boccii 2021 podporilo Mesto Prešov sumou 4000 EUR.

Galéria