Medzinárodný turnaj tímov v integrovanej boccii – Rožňava 2016

Dňa 16.9.2016 v čase od 9:00 do 16:30 sa v Mestskej športovej hale v Rožňave v rámci Dní mesta Rožňava uskutočnil medzinárodný turnaj tímov v integrovanej boccii „Boccia Rožňava 2016“. Turnaj zorganizovali o.z. Rehamenta v spolupráci s BASHTO – firmou zaoberajúcou sa komplexným servisom k hre boccia. Na turnaji zápasilo 24 tímov (súťažia 3-členné tímy) z 3 krajín: Slovensko (19), Chorvátsko (3), Poľsko (1). Slovenské tímy prišli z Rožňavy, Dobšinej, Košíc, Prešova, Stropkova, Spišskej Novej Vsi, Žiliny, Ružomberka, Dolného Kubína, Banskej Bystrice a Bratislavy.

Prešovsko-košickí boccisti sa turnaja zúčastnili s 3 tímami. Tím ZOM Prešov 1 tvorili boccisti miestneho klubu Rastislav Kurilák (BC2), Marián Klimčo (BC4) a mladé talenty Michaela Olejníková a Petronela Eliášová (žiačky ZŠ Prostějovská, ktorým sa venujeme v rámci pravidelných tréningov na škole). Tím ZOM Prešov 2 reprezentovali Boris Klohna (BC3), Michal Kall a Drahomír Ištván. Tretí tím s názvom M.A.J. Košice bol zastúpený našimi kamarátkami a spolupracovníčkami Ankou Mihovou (BC4), Jankou Lysákovou a Marcelkou Franekovou.

Turnaj svojím príhovorom otvorili primátor mesta Rožňava Pavol Burdiga, zástupca o.z. Rehamenta a Ondrej Bašták Ďurán z firmy BASHTO, ktorý celý turnaj viedol. Súťažilo sa na 7 ihriskách. V prvej polovici turnaja tímy prešli zápasmi v skupinách (8 skupín po 3 hráčoch). Zo skupín postúpilo 16 tímov (2 tímy zo skupiny), ktoré potom súťažili systémom pavúka. Súťažiaci mali zabezpečený obed a občerstvenie.

Víťazom turnaja sa stal tím Istrijana&DDI 1 z Chorvátska ktorí za víťazstvom cestoval takmer 900 km z mesta Pula. Chorváti boli celkovo veľmi úspešní, pretože ich 3 tímy získali okrem zlata aj 4. a 7.miesto. Striebro si odniesli hráči z Prešova, ktorí hrali v tíme ZOM Prešov 2, bronz patrí hráčom Mississippi TAU Turie od Žiliny. Prešovskí boccisti obhájili medailovú pozíciu z minulých ročníkov, hoci v 1. a 2. ročníku turnaja si z Rožňavy odnášali zlato. Tím ZOM Prešov 1 obsadil 5. miesto a tím M.A.J. Košice skončil na 6. mieste.

Súčasťou prešovsko-košickej výpravy na turnaj do Rožňavy boli aj naši rozhodcovia Matúš Grega, Jozef Fejerčák, Ľubomír Svat, ako aj Jozef Sirotňák, ktorý zabezpečoval ozvučenie podujatia. Ďakujeme za podporu naším asistentom, dobrovoľníkom a fanúšikom.

Naším cieľom bolo zasúťažiť si, zažiť atmosféru medzinárodného tímového turnaja a najmä dať príležitosť mladým talentom - členom ZK IMA Mladí boccisti, s ktorými spoločne trénujeme bocciu a motivujeme tak mladých ľudí s postihnutím k sebarealizácii v športe a dobrovoľníctve.

Boccia je paralympijská disciplína založená na princípe hádzania loptičiek na cieľ. Primárne bola boccia navrhnutá pre ťažko telesne postihnutých ľudí, ktorí nie sú schopní vykonávať žiaden iný parašport. Klasickej boccie sa zúčastňujú len hráči, ktorí boli klasifikovaní klasifikačným lekárom a spĺňajú klasifikačné kritériá telesného postihnutia. Naproti tomu integrovaná boccia je pre všetkých bez rozdielu – či zdravotne postihnutých – telesne, mentálne, sociálne, psychicky, alebo ľudí bez postihnutia. Je rovnako vhodná pre mužov aj ženy (boccia nepozná mužskú a ženskú kategóriu, muži aj ženy súťažia navzájom), seniorov, deti... Integrovaná boccia má úžasnú schopnosť stierať hranice medzi postihnutými a zdravými hráčmi. Absencia hendikepu nezaručuje úspešnosť v tomto športe.

Autori: Ondrej Bašták Ďurán a Matúš Grega