Majstrovstvá Slovenska v boccii jednotlivcov 2017

Majstrovstvá Slovenska v boccii jednotlivcov 2017

Máme za sebou ďalší ročník Majstrovstiev SR. Uplynulú sobotu to bolo prvýkrát, kedy sa konal pred letnými prázdninami a prvýkrát v Liptovskom Jáne ako náhrada za Boccia Tatra Cup. Turnaj bol tiež prvýkrát organizovaný pod hlavičkou klubu ZOM Prešov. A o niekoľko prekvapení nebola núdza.

(BC1) V podstate jediná kategória, kde žiadne prekvapenia nenastali. V základných skupinách zaujala vysoká výhra Tomáša Krála 14:0 nad Annamáriou Feketeovou a prekvapivo vysoké víťazstvo Jakuba Nagya 11:0 nad jeho dlhoročným konkurentom a reprezentačným kolegom Lukášom Balážim.

V semifinálových zápasoch sa pozornosť sústreďovala najmä na zápas Tomáš Král vs Lukáš Baláži, v ktorom Král zvíťazil len tesne 3:2. Jeho finálovým súperom bol Nagy, ktorý porazil Denisa Jakaboviča 8:1. Zápas o bronz si Baláži bez problémov ustrážil a zvíťazil 11:1. Rovnakým výsledkom sa skončil aj finálový duel, v ktorom Král porazil Nagya a naďalej tak kráľuje tejto kategórii, keďže v tomto roku zvíťazil v každom turnaji, ktorého sa zúčastnil.

(BC2) Tu sa už pár prekvapení udialo. Ale poďme pekne po poriadku. Skupine A dominoval Róbert Mezík, ktorý s tromi víťazstvami (6:2, 10:1 a 13:0) bez väčších problémov postúpil. Očakával sa aj postup Rastislava Kuriláka, no ten nestačil nielen na Mezíka (2:6) ale ani na Martina Opáta (0:8), ktorý tak postúpil práve na úkor Kuriláka. Skupina B bola zamotanejšia. Až traja hráči mali rovnaký počet víťazstiev a prehier a tak o dvoch postupujúcich rozhodlo až skóre. Vďaka nemu sa do semifinále dostal Peter Minarech a Peter Novota. Pomyselný čierny peter tak zostal v rukách iného Petra – Petra Hudečka.

Veľké prekvapenie sa udialo v semifinále na úkor favorizovaného Mezíka. Ten podľahol Petrovi Minarechovi v napínavom zápase 4:6. V druhom semifinále sa Peter Novota prebojoval do boja o zlato cez Martina Opáta, ktorého porazil 4:2. V zápase o 3. miesto už Mezík prekvapenie nepripustil a nad Opátom vyhral presvedčivo 9:1. Pomerne vysoký bol aj finálový výsledok, z ktorého sa nakoniec tešil Minarech na úkor Novotu – 8:3.

(BC3) V tejto kategórii sa očakávalo ďalšie pokračovanie finálových zápolení Borisa Klohnu a Adama Burianka. Obaja vo svojich skupinách dominovali. Klohna sa do semifinále dostal vďaka výhram 7:1 nad Miroslavom Bielakom a 19:0 nad Ľubou Škvarnovou a Burianek vyhral nad Michalom Tižom 9:1 a nad Zuzanou Mochňackou 14:0.

Semifinále medzi Klohnom a Tižom bolo najvyrovnanejším zápasom v tejto kategórii. V každej smene uhrali hráči po jednom bode a keďže 4 smenách svietilo na tabuli skóre 2:2, rozhodnúť musel až tie-break. V ňom bol úspešnejší Boris Klohna. V druhom zápase sa však zrodilo prekvapenie. Burianek neuhral proti Škvarnovej ani bod a po „tenisovej“ prehre 0:6 ho čakal súboj o 3. miesto. Tak ako v prvom zápase turnaju, aj teraz ho v ňom čakal Michal Tižo a ten mu oplatil prehru zo skupinovej fázy a porazil ho 5:2. Repríza skupinovej fázy sa konala aj vo finále, no Klohna nepripustil proti Škvarnovej žiadne prekvapenie a vyhral aj druhý vzájomný zápas na turnaji výsledkom 10:0.

(BC4) Aj tu sme videli zopár prekvapení. V skupine A rozhodovalo o postupujúcich až skóre, pretože 2 víťazstvá na svojom konte mala Michaela Balcová (6:2 nad Martinom Burianom a 8:0 nad Annou Mihovou), Martin Strehársky (5:1 nad Michaelou Balcovou a 10:0 nad Annou Mihovou) aj Martin Burian (3:1 nad Martinom Strehárskym a 6:0 nad Annou Mihovou. Vďaka skóre sa do semifinále dostali Balcová a Strehársky. Veľké veci sa však diali v skupine B, kde dvojnásobný paralympijský medailista Samuel Andrejčík nepostúpil zo skupiny. Jedna výhra (12:0 nad Martinom Romom) mu na postup nestačila, pretože podľahol Róbertovi Ďurkovičovi 2:4 a Mariánovi Klimčovi 1:4. Práve poslední dvaja spomenutí postúpili do semifinále.

Tam sa darilo Strehárskemu, ktorý vyradil Klimča 4:1. Divoký zápas odohrali Ďurkovič s Balcovou. Výsledok 7:5 však ďalej posunul Balcovú. V zápase o 3. miesto sa tak stretli Ďurkovič a Klimčo. Bronz bral nakoniec Ďurkovič, keďže Klimča zdolal 6:1. Finálový zápas mal trošku vyrovnanejší výsledok, no z víťazstva 6:4 sa nakoniec tešila Michaela Balcová. Martin Strehársky sa musel uspokojiť so striebornou medailou.

Sezóna 2016 tak má za sebou prvý vrchol. Na domácej scéne tak zostáva odohrať už len jeden turnaj a to Boccia Masters, ktorý sa bude konať na jeseň tohto roku. (ab)


Súbory na stiahnutie

Galéria