Hráč prešovského boccia klubu získal bronz

V sobotu (3. mája 2014) sa v Bratislave konal 4. ročník Turnaja belasého motýľa v paralympijskom športe boccia. Usporiadateľom podujatia bola Organizácia muskulárnych dystrofikov. Tretie miesto v kategórii BC3 si vybojoval člen športového klubu Boccia ZOM Prešov, Boris Klohna, s asistentom Michalom Kallom.

Akcia sa uskutočnila v bratislavskej športovej hale Aircraft SportHouse. Turnaja sa zúčastnilo 48 hráčov, ktorí súťažili v štyroch kategóriách, podľa druhu a stupňa telesného postihnutia. Najťažší stupeň telesného postihnutia majú hráči v kategórii BC3, ktorých bolo 11. Pri hre používajú hraciu rampu a pomoc športového asistenta. Hralo sa na deviatich kurtoch podľa pravidiel medzinárodnej federácie pre hru boccia BISFed, tzv. pavúkovým KO systémom. Na prvom mieste v kategórii BC3 skončil Michal Tižo z Klubu OMD Farfalletta, druhý bol Adam Burianek za ŠK Altius Bratislava a tretie miesto si vybojoval Prešovčan, Boris Klohna.

Hovorí bronzový medailista, Boris Klohna: „Vždy sa snažím dosiahnuť svoj cieľ. Tri zlaté medaily a jednu striebornú už doma mám. Chcel som si konečne ohmatať bronz a podarilo sa... Ale nie, teraz vážnejšie. Vylosovanie určilo, že mojou prvou súperkou bola tretia hráčka slovenského rebríčka Mária Smolková zo Žiliny. Práve ona ma naposledy porazila v súboji o prvé miesto na turnaji u nich doma. O to viac som sa na zápas sústredil a zvíťazil som 5:0. Po tom nasledoval tradičný súboj, s ešte stále novopečenou slovenskou jednotkou, spišským Žilinčanom Michalom Tižom. Každá séria sa raz musí skončiť, a ja som mal tušenie, že po šiestich víťazstvách nad Mišom to bude práve tu. Prvú smenu som síce vyhral 1:0, no v v druhej Michal otočil na 1:4. Po tretej som namiesto zníženia stavu prehrával už 1:5. Rozhodca išiel na WC a ja som svojmu fanklubu oznámil, že to sa už nedá zvrátiť, a s výhrou nech už nepočítajú. Tí, o tom nechceli ani počuť a hurónsky ma povzbudzovali do ďalšieho boja. Mišo nakoniec uhájil svoje víťazstvo tesne 4:5 a radosť nemala konca kraja. Samozrejme jeho. V súboji o tretie miesto s prekvapením turnaja Albínom Zhurim s ŠK Altius Bratislava som zvíťazil 6:2, zlepšil som si náladu a získal svoj prvý bronz.“

Na turnaji sa zúčastnili aj ďalší členovia klubu Boccia ZOM Prešov. Hráči kategórie BC4, Marián Klimčo (4.), Miroslav Prášil (7.) a Anna Mihová (13.). I keď tentoraz medailu nezískali, ich športová forma rastie a dosiahli svoje doteraz najlepšie umiestnenia. V tejto kategórii zvíťazil Martin Rybarčák z ŠK OMD Boccian Bratislava, druhé miesto obsadila Michaela Balcová za ŠK Altius Bratislava a tretí bol Martin Burian, taktiež z tímu ŠK Altius Bratislava.

Najbližšia akcia v Prešove zameraná na polularizáciu hry boccia bude podujatie s názvom Boccia Duel MAX. Bude to duel medzi dvomi 11-člennými družstvami prešovských občianskych združení ZOM Prešov a OZ Barlička. Obidve organizácie sa venujú podpore ľudí s telesným postihnutím. Podujatie sa uskutoční 22. mája 2014 v Zábavno-obchodnom centre MAX Prešov. Pozývame širokú verejnosť, Prešovčanov aj návštevníkov mesta.