Gaštankové zápolenie - previerka boccia nádejí

Gaštankové zápolenie - previerka boccia nádejí

Tradičným vyvrcholením celoročného tréningového snaženia Centra športovej činnosti mládeže pri ŠK ZOM Prešov je „Gaštankové zápolenie” - boccia turnaj detí a mládeže. Mladí hráči a členovia športového klubu, žiaci s telesným postihnutím s ktorými sme počas uplynulého roka pravidelne trénovali, sa vo štvrtok 21. novembra 2019 stretli v malej telocvični ZŠ na Prostějovskej ulici v Prešove.

Tu si vzájomne zmerali sily v ostrom športovom súboji na 5. ročníku turnaja mladých boccia nádejí.

Mladí športovci mali po roku opäť možnosť zažiť pravú turnajovú atmosféru. Do športového zápolenia sa aktívne zapojilo 16 hráčov - 13 mladých boccistov + traja asistenti. Hralo sa systémom pavúka eliminačnýcm spôsobom o diplomy a naozajstné medaily s „Gaštankom”, milým maskotom turnaja. Drobnú sladkú odmenu za účasť si vyslúžili nielen všetci hráči, ale aj tí, ktorí prišli do telocvične svojich spolužiakov povzbudzovať.

„Gaštankové zápolenie” je každoročnou previerkou toho, čo sme v uplynulom období s boccia dorastom natrénovali. Mladí hráči boccie aj ich tréneri si takto môžu v ostrom turnaji overiť, v čom sa za rok decká zlepšili, kam sa herne posunuli a na čom ešte musia zapracovať.

V 5. ročníku turnaja medailové priečky obsadili:

1. miesto:  Zuzana Sabolčinová

2. miesto:  Jakub Adam

3. miesto:  Timotej Trišč

A aj keď medaily mohli získať tentokrát len traja, raz môže byť víťazom každý z mladých boccistov. Za každým úspechom sa však skrýva veľa práce, systematickej prípravy a tvrdého tréningu.

Slovensko sa radí v boccii k svetovej špičke a reprezentačný tím SR je ovenčený nejedným úspechom na medzinárodnom fóre, vrátane zlata a striebra v kategórii BC4 z poslednej letnej paralympiády v Rio de Janeiro.

ŠK BOCCIA ZOM Prešov patrí na Slovensku k najaktívnejším a úspešným boccia klubom. Za 6 rokov svojej existencie sa mu podarilo vychovať viacerých úspešných ligových hráčov, niekoľkých reprezentantov SR v boccii a zatiaľ jedného paralympionika - člena reprezentačnáho tímu BC1/BC2 (Rastislav Kurilák), ktorý má šancu reprezentovať SR aj prešovskú bocciu na budúcoročných letných paralympijských hrách TOKIO 2020. Snáď budú úspechy slovenskej boccie a hráčov ŠK BOCCIA ZOM Prešov dostatočnou motiváciou a výzvou trénovať aj pre mladé prešovské boccia nádeje.

Motivácia pravidelne sa hýbať, šírenie myšlienky paralympizmu, prebudenie túžby po sebarealizácii a víťazstve, radosť z hry, rehabilitácia, zdravý životný štýl, ale aj ďalšie pozitíva dokáže priniesť boccia ako športová aktivita aj ľuďom s najťažsím telesným postihnutím. Propagáciou boccie ako voľnočasovej aktivity, ale aj vyhľadávaním mladých športových talentov a systematickou prácou s nádejnými paralympionikmi sa úspešný športový klub BOCCIA ZOM Prešov, pôsobiaci pri ZOM Prešov - občianskom združení ľudí so zdravotným postihnutím, snaží prispievať k plnohodnotnému životu ľudí so zdravotným postihnutím už od ich útleho detstva.

Systematickú tréningovú prácu v rámci aktivít Centra športovej činnosti mládeže pri ŠK ZOM Prešov podporuje Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Mesto Prešov.

Súbory na stiahnutie

Galéria