Gaštankové zápolenie 2016

Gaštankové zápolenie 2016

Dňa 27.10.2016 sa v telocvični Základnej školy na Prostějovskej ulici v Prešove konal 2. ročník Gaštankového zápolenia v bocci, paralympijského športu určeného najmä pre ľudí z ťažkým telesným znevýhodnením (vozičkárov).

Do telocvične sme prišli o 8.00 a vyznačili páskami dva hracie kurty a rozmiestnili plagáty s logami podporovateľov. Postupne prichádzali deti so svojimi asistentmi a zapisovali sa do zoznamu hráčov turnaja. O 9.00 Matúš Grega, podpredseda občianskeho združenia ZOM Prešov všetkých prítomných privítal a otvoril 2. ročník priateľského integračného turnaja v boccii. Zúčastnilo sa ho 18 detí s ťažkým telesným znevýhodnením.

Hralo sa na parketách vyraďovacím spôsobom na dve smeny. Finálové zápasy sa hrali už podľa pravidiel, na štyri smeny. Zápasy rozhodovali skúsení národní boccia rozhodcovia -  Jozef Fejerčák, Matúš Grega a Marián Klimčo. Športovú asistenciu hráčom vykonával náš asistent a zároveň boccia rozhodca – Ľubomír Svat.

Súťaž prebiehala v rýchlom slede a viaceré z detí, ktoré sa zúčastňujú pravidelných tréningov v priestoroch školy, postúpili do ďalších kôl. Ako príklad poslúži dievčenské duo Michaela Olejníková a Petronela Eliášová, ktoré už spolu hrali aj v tíme na integračnom turnaji v Rožňave. Práve oni dve sa stretli v zápase o 3. miesto na „Gaštankovom zápolení 2016“.

Po dramatickom priebehu vyhrala zápas v tie – breaku Petronela 4:3. Do finále sa dostali Stanislav Marušák (vlaňajší víťaz) a veľké prekvapenie tohto ročníka Martin Hirka (mladý boccia talent, ktorému sa pravidelne venujeme v rámci činnosti Útvaru pre talentovanú, telesne znevýhodnenú mládež). Stanislav Marušák patrí do kategórie BC3, a preto hral pomocou rampy a športového asistenta. Zlatú pozíciu z roku 2015 však neobhájil. Nad jeho sily bol práve Martin Hirka. V dramatickom zápase, v tie – breaku, rozhodol o svojom triumfe a vyhral po veľkom boji 3:2. Dosiahol doteraz svoj najväčší športový úspech. Jeho radosť bola neopísateľná a právom mu patrí titul, zlatá medaila a pohár pre víťaza.

Symbolicky, s názvom turnaja bola všetkým deťom, odovzdaná sladká odmena - gaštanové čokoládky – z čoho mali radosť. Na záver pekného športového predpoludnia predseda združenia Boris Klohna poďakoval hráčom za predvedené výkony, ocenil nadšenie a skvelú atmosféru. Osobitne vyzdvihol podporu a ústretovosť vedenia školy pri organizácii turnaja.

Tréningové aktivity, ktorým sa na ZŠ Prostějovská pravidelne venujeme, sme mohli uskutočniť aj vďaka podpore Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov. Tento turnaj bol výstupom ročnej snahy mladých boccistických talentov. Mohli si vychutnať pravú turnajovú atmosféru, porovnať si svoje športové schopnosti a zistiť tak ako sa „posunuli“ vo svojej hre.

Podujatie Gaštankové zápolenie 2016 sa uskutočnilo aj vďaka  podpore Nadácie Tesco. Ďakujeme aj naším dlhodobým partnerom: IMA Bratislava, Mesto Prešov, Ares, s.r.o. (rk)

Galéria