Ďalší úspech prešovských boccistov

Ďalší úspech prešovských boccistov

Prešovskí hendikepovaní športovci v bocci dosiahli ďalší úspech. Hráč s telesným postihnutím, Boris Klohna, spolu so svojim športovým asistentom, Michalom Kallom, získali v sobotu, 1. marca 2014, zlatú medailu v hre boccia. Stalo sa to na oficiálnom turnaji 1. ligového kola kategórie BC3 v Bratislave.

Víťazi sú členmi športového klubu Boccia ZOM Prešov, ktorý založilo občianske združenie ZOM Prešov len v polovici minulého roka. Víťazstvo je o to cennejšie, že tento víťazný tandem sa doteraz zúčastnil oficiálnych turnajov iba dvakrát, a z oboch si priniesol najcennejší kov. Prvým turnajom boli minuloročné Majstrovstvá Slovenska kategórie BC3 v pároch a tímoch, kde spolu s hráčom Mariánom Košťálom a jeho športovým asistentom taktiež porazili ostatné skúsenejšie páry.

Hovorí jeden z víťazov, prešovčan, Boris Klohna: „Pred turnajom sme intenzívne trénovali. A oplatilo sa. Keď sme v minulom roku získali titul na párových Majstrovstvách Slovenska, kde-kto mohol povedať, že to bola náhoda. Teraz sme sa už zaradili medzi favoritov. Na ďalších turnajoch sa od nás bude veľa očakávať. A to bude náročné. Na psychiku a sústredenie, pretože som na vlastnej koži zistil, že o tom to je. Počas jediného dňa sme odohrali štyri zápasy, z ktorých každý trval viac ako hodinu. Počas celej tej doby sme nesmeli urobiť žiadnu vážnejšiu chybu. Ani ja, ani môj asistent Michal. Žiaden zápas nebol výsledkovo ohrozený. Hrali sme naozaj dobre, o čom svedčí aj skóre jednotlivých zápasov (6:3, 7:1, 6:1 a vo finále dokonca 12:0). Pre objektivitu musím povedať, že 1. ligového kola sa pre chorobu nemohol zúčastniť Adam Burianek, reprezentant a slovenská rankingová jednotka. Ale porazili sme posledného majstra Slovenska Michala Tiža aj víťaza Boccia Masters Ruda Krajčíra. Adamovi želám skoré uzdravenie a „teším sa naňho“ v budúcom ligovom kole, ktoré bude koncom marca v Žiline.

V Prešove sme dobrá boccistická partia. Na turnaji sa zúčastnili aj ďalší naši hráči Anka Mihová, Marián Klimčo a Miro Prášil, všetci v kategórii BC4 (hrajú samostatne - bez asistenta). A keď aj oni poctivo trénovali, nepodarilo sa im dostať do poslednej osmičky. Ale sezóna je len na začiatku, a budú mať na to ďalšie príležitosti. Rád by som touto cestou pozval medzi nás ďalších záujemcov o tento šport. Radi poradíme a pomôžeme. Nech nás je boccistov v Prešove viac.“

Tento úspech je určite daný talentom, vytrvalosťou pri tréningoch, ale aj podporou zo strany darcov a partnerov. Najväčšiu zásluhu má ako darca práve Karpatská nadácia – www.karpatskanadacia.sk. Tá v roku 2013 poskytla organizácii grant na nákup profesionálneho športového náradia a zorganizovanie viacerých boccia turnajov na Východnom Slovensku. V roku 2014 sa k podporovateľom pridali Komunitná nadácia Veľký Šariš v rámci programu „Občianska voľba Pivovaru Šariš“ a Nadácia pre deti Slovenska v grantovom programe Dôvera. Dovtedy len amatérski hráči získali nielen materiálne vybavenie, ale aj motiváciu a prebudenie ambícií. Založili si vlastný športový klub, klasifikovali sa podľa oficiálnych kritérií, začali pravidelne trénovať a dnes žnú úspechy na každom turnaji, na ktorom sa zúčastnia. Nefinančne športovcov najviac podporuje PKO Prešov. V jeho zariadení PKO Šváby hráči trénujú dvakrát v týždni. Osobné poďakovanie patrí riaditeľovi PKO Prešov, Mgr. Emilovi Chlapečekovi, ale aj Janke Imrichovej, ktorá vedie zariadenie na Šváboch. Športovému klubu výrazne pomáha aj prešovské grafické štúdio Pictus.

Boccia je paralympijský šport určený pre ľudí s tým najťažším telesným postihnutím. Obľubujú ho deti aj dospelí, ľudia s hendikepom aj zdraví. Záujemcovia o profesionálnu dráhu musia byť klasifikovaný lekárom do kategórií BC1 až BC4, podľa stupňa a rozsahu telesného postihnutia. Potom sa môžu zúčastňovať oficiálnych národných aj medzinárodných turnajov, ktorých vyvrcholením môže byť až účasť na svetovej Paralympiáde. A hráči z Prešova robia všetko preto, aby sa im tento paralympijský sen splnil. Začali dobre... (rs)

Galéria