Boccia turnaj v CSS - Vita vitalis Prešov

V utorok 8. 11. 2016 sa uskutočnilo športovo – spoločenské podujatie BOCCIA TURNAJ, ktorý sa konal v priestoroch Centra sociálnych služieb Vita vitalis, na Volgogradskej ulici v Prešove. Išlo o otvorený turnaj, teda podujatie pre všetkých a cieľom bolo propagovať bocciu ako šport pre ľudí s najťažším telesným postihnutím.

Príprava podujatia sa začala už pár týždňov dopredu, a to dohodou o spolupráci s vedením Centra sociálnych služieb. Následne sme pripravili propagáciu podujatia, vytvorili pozvánku a oslovili komunitu mladých ľudí s ťažkým telesným postihnutím. Utorok 8. novembra 2016 pre nás začal prípravou športoviska v priestoroch spoločenskej sály Centra sociálnych služieb. Pripravili sme kurty, ktoré sme vyznačili špeciálnymi páskami a celkovo pripravili priestor na podujatie (plagáty, ceny a stupne pre víťazov a podobne).

Hrala sa tzv. integračná verzia boccie, teda turnaj bol určený pre všetkých, bez rozdielov v telesnom postihnutí. Naším cieľom bolo propagovať naše aktivity a samotnú bocciu medzi klientami Centra sociálnych služieb Vita vitalis v Prešove. Boccia je vhodnou formou sebarealizácie, ako aj sociálnej a fyzickej rehabilitácie.

Celkovo sa podujatia zúčastnilo 45 ľudí, z toho sa do turnaja zapojilo 30 hráčov. Hralo sa na 2 kurtoch a to systémom pavúka, ktorý sme spoločne vytvorili na mieste. Zápasy boli napínavé. Stretli sa medzi sebou skúsení ale aj rekreační boccisti, ako aj úplní začiatočníci. Okolo 13-tej hodiny, po finálových zápasoch, sa uskutočnilo vyhodnotenie turnaja a odovzdanie cien. Celkovou víťazkou turnaja sa stala Mária „Maruška“ Valenčinová, ktorá hrala pomocou rampy. Za svoje premiérové víťazstvo získala zlatú medailu a pohár pre víťaza. Striebro získal Erik Matlák a v zápase o bronz uspel Miro Kučeravý.

Táto spoločná aktivita priniesla mnoho pozitívnych emócií a nové zážitky. Do príprav a realizácie sa zapojili samotní zástupcovia komunity mladých ľudí s ťažkým telesným postihnutím. Účastníci sa mohli dozvedieť niečo nové o možnostiach tohto paralympijského športu a o aktivitách združení IMA a ZOM Prešov. Všetci mali príležitosť zažiť atmosféru ozajstného boccia turnaja.

ZOM Prešov zorganizovalo tento turnaj v spolupráci s o.z. Barlička a Ideálnou Mládežníckou Aktivitou (IMA). Podporovateľmi aktivity boli Nadácia Tesco a Mesto Prešov. (mg)