Boccia prvá liga dorazila do Prešova

V sobotu (26. apríla 2014) sa uskutočnil v Prešove prvý ligový boccia turnaj na Východnom Slovensku v histórii. Zúčastnila sa ho elita hráčov v kategórii BC3 z celého Slovenska. Organizátorom podujatia bol športový klub Boccia ZOM Prešov a Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov.

Boccia je paralympijský šport vymyslený pre ľudí s ťažkým telesným hendikepom. Rýchlo si ho obľúbi každý, aj zdraví ľudia, deti i dospelí. Pravidlá sú podobné petangu. Profi kurt má rozmery 6x12,5 metra. Hráči dostanú po 6 lôpt, modré a červené. Ich cieľom je dostať čo najviac svojich lôpt bližšie k bielej lopte, tzv. jack, ako je k nemu najbližšia súperova lopta.

Akcia sa uskutočnila v telocvični Základnej školy v Prešove, na Mukačevskej ul. 1 (Sídlisko III.). Turnaj mal oficiálny názov „3. Ligové kolo jednotlivcov kategórie BC3“. Označenie BC3 znamená, že bol určený klasifikovaným hráčom s najťažším stupňom telesného postihnutia, ktorí používajú hraciu rampu a pomoc športového asistenta. Turnaj bol usporiadaný podľa medzinárodných pravidiel BisFed. Oficiálne zápasy prebiehali na 3 kurtoch. Štvrtý kurt bol k dispozícii hráčom na rozohrávanie a divákom a záujemcom na vyskúšanie hry.

Prvé miesto si vybojovali a zlatú medailu získali hráč Boris Klohna so športovým asistentom Michalom Kallom. Obaja sú Prešovčania, členovia klubu Boccia ZOM Prešov . Druhé miesto obsadili tiež východniari Michal Tižo ml. s asistentom Michalom Tižom st. reprezentujúci klub OMD Farfalletta Žilina. Tretí skončili Bratislavčania Adam Burianek s asistentom Carlosom Albertom Morenom z ŠK Altius Bratislava. Všetci získali medaily, diplomy a vecné ceny. Hráči dostali navyše pamätné poháre venované Mestom Prešov a pridelené body do. Ten určuje celkové poradie hráčov v Slovenskom rebríčku.

Hovorí Boris Klohna, víťaz turnaja: „Máme za sebou prvý ligový turnaj v Bocci na domácej pôde, v Prešove a na východe Slovenska vôbec. Podľa ohlasov zúčastnených bol zorganizovaný dobre a nemáme sa v premiére za čo hanbiť. Smelo hľadíme do budúcnosti, a už teraz sa tešíme na ďalšie turnaje a „boccia akcie“, ktoré usporiadame v regióne. Čo sa týka mojej hry na tomto turnaji, začal som tesným víťazstvom nad čerstvou slovenskou jednotkou Michalom Tižom, pričom som celý čas skóre iba doťahoval a rozhodla posledná smena. Vyhral som 3:2. Druhý zápas s Františkom Fábrym som prehral 2:3, a bolo to úplne rovnaké, ibaže opačne. Do semifinále som postúpil s „odretými ušami“ z druhého miesta, s lepším skóre o jednu loptu. O postup do finále som sa konečne stretol s Adamom Buriankom. Bol to náš vôbec prvý, vzájomný, samostatný zápas, a vyhral som 6:1. Vo finále už na mňa čakal znova Mišo Tižo, určite s veľkou chuťou a odhodlaním vrátiť mi prehru z úvodu turnaja. Ale po mojom finálovom víťazstve 6:1 ostala teda domáca pôda nedobytá a úspešne uhájená.“

Usporiadateľom podujatia bol športový klub Boccia ZOM Prešov , ktorý založilo občianske združenie ZOM Prešov v spolupráci s košickou partnerskou organizáciou OZ M.A.J.. Klub je jediný svojho druhu na východe Slovenska. Jeho hráči doteraz už stihli získať 2 zlaté medaily, vrátane Majstrovstiev SR v pároch BC3, a jednu striebornú medailu. Toto sobotňajšie zlato Borisa Klohnu a jeho asistenta je štvrtým víťazstvom v poradí. Cieľom klubu je popularizovať hru boccia a vychovať pre Slovensko víťaza niektorej z budúcich Paralympiád.

Prípravu a hladký priebeh turnaja zabezpečovalo 12 pracovníkov ZOM Prešov, 9 členov OZ M.A.J. z Košíc a 10 dobrovoľníkov z radov študentov Prešovskej univerzity. Ozvučenie mal pod palcom DJ Jožko Sirotňák a moderovanie usporiadatelia zverili Lenke Mihálikovej, ktorá sa úlohy zhostila bravúrne. Vďaka za pomoc a podporu.

Je dôležité spomenúť, že organizáciu takejto náročnej akcie nie je možné zvládnuť bez pomoci zo strany sponzorov. Podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore z programu Spoločne pre región Karpatskej nadácie a U. S. Steel Košice, s.r.o.. Podujatie sa tiež uskutočnilo vďaka Programu Občianska voľba Pivovaru Šariš, ktorý realizuje spoločnosť Pivovary Topvar, a.s. za pomoci Komunitnej nadácie Veľký Šariš. Zoznam všetkých sponzorov uvádzame na konci správy.