Láska k drevu pretvorená do originálnych výrobkov

Láska k drevu pretvorená do originálnych výrobkov

Dňa 25. septembra 2014 o 16.30 sa v prešovskej bezbariérovej Galérii Abilympiáda, ktorá sídli na Masarykovej 20, v Prešove uskutočnila výstava pod názvom „Láska k drevu“. Autorom výstavy je amatérsky umelec Jaromír Ivanko-Macej, ktorý svoju celoživotnú lásku k drevu pretvára do originálnych výrobkov.

Podľa hesla „Drevo si samo povie, čím chce byť,“ z rôznych druhov dreva, všelijakých rozmerov vyrába sústružením, lepením, brúsením, ale aj inými technikami, svietniky, misky, vázičky, poháriky, šperkovnice, šperky, ozdôbky na vianočný stromček, či  dekorácie, ktoré zútulnia každé bývanie. 

Sám autor hovorí, že k drevu si vytvoril vzťah už ako chlapec, keď malým nožíkom vyrezával z kôry borovice loďky, autíčka, ozdoboval pastierske palice, vyrezával píšťalky. Neskôr, pracoval s drevom, len keď bolo treba v domácnosti niečo vyrobiť či opraviť. K umeleckej práci s drevom sa však dostal pred dvomi rokmi, keď ostal doma na invalidnom dôchodku. Najprv čerpal námety z internetu, ale potom začal používať vlastnú fantáziu a tak svojimi kreatívnymi nápadmi prekvapovať okolie.  

O tom, že má pán Ivanko vo svojom okolí dosť ľudí, ktorí ho podporujú, svedčí fakt, že na výstave sa zúčastnilo asi 40 ľudí, ktorí nielen obdivovali jeho umenie, ale ho aj podporili kúpou výrobkov. Tak si príjemnú atmosféru z výstavy, spolu s vôňou dreva, odniesli domov. Aj napriek tomu sú v Galérii naďalej vystavené, aj na predaj ponúknuté,  ďalšie autorove výrobky, ktoré svojou kreativitou a precíznym vypracovaním určite záujmu mladších aj starších milovníkov umenia a dreva.

Výstava bude trvať do Vianoc a návštevníci si ju môžu pozrieť v utorok, štvrtok, piatok od 9.00 do 15.00 hod. a pondelok, stredu po dohode. Telefón:  051/ 452 38 05, email: zompresov@zompresov.sk

Tešíme sa na Vašu návštevu.
(rf)

Súbory na stiahnutie

Galéria