Akvarely Márie Lenárdovej v Galérii Abilympiáda

Akvarely Márie Lenárdovej v Galérii Abilympiáda

V piatok 13. februára 2015 o 17.00 sa v prešovskej bezbariérovej Galérii Abilympiáda, so sídlom na Masarykovej ulici 20, uskutočnilo otvorenie výstavy s názvom ,,Akvarely“. Autorkou tejto výstavy je maliarka Mária Lenárdová, ktorá sa venuje kresleniu a maľovaniu už od svojich školských čias.

Svojimi dielami ukazuje, že rozvíjanie jej vrodeného talentu maľby a kresby, nebolo márne. Obrazy, ako už názov výstavy prezrádza, tvorí technikou akvarelu (vodomaľby), pri ktorej sa používajú vodové farby, ale cudzie jej nie je ani maľovanie akrylom.

Sama autorka tvrdí, že maľovanie je pre ňu radosť, záľuba, koníček, ale aj nutnosť, ktorá ju v najťažších chvíľach života drží nad hladinou. Svoje prvé diela, ktorými boli portréty manžela a syna, stvárnila olejom. Postupom času jej však ,,učarovala“ technika akvarelu, ktorou znázorňovala architektúru, krajinky, portréty, kvety, zátišia a zaznamenávala aj miesta, kde určitý čas pobudla, či už bola rodná dedina, okolie Košíc, Prešova, Vyšné Ružbachy. Námety čerpala aj z rôznych zahraničných plenérov (Rumusko, Maďarsko, Poľsko), ktorých sa zúčastnila.

Otvorenia výstavy sa zúčastnilo asi 35 ľudí, ktorí prišli obdivovať jej tvorbu. Medzi návštevníkmi nechýbal manžel pani Lenárdovej, ktorý ju sprevádza na každej výstave, maliar Jozef Kaminský. Diela pani Lenárdovej sú naďalej vystavené v Galérii Abilympiáda, kde sú ponúknuté aj na predaj.

Výstava bude trvať do júna 2015 a návštevníci si ju môžu prísť pozrieť v utorok, štvrtok a piatok od 9.00 do 15.00 hodiny, prípadne aj v pondelok a stredu po dohode na telefónnom čísle 051/452 38 25 alebo mailom na zompresov@zompresov.sk. Teší sa na Vás tím Galérie Abilympiáda

O autorke:


Mária Lenárdová rod. Juhásová je výtvarníčka, ktorá vyrastala v Trstenom pri Hornáde a v súčasnosti žije a tvorí svoje diela v Košiciach. Svoj vrodený talent rozvíjala neúnavnou snahou už od školských čias, počas ktorých sa snažila neúnavne kresliť a maľovať aj bez odborného vedenia. Svoje prvé maliarske diela, ktorými boli portréty manžela a syna, zaznamenávala olejom. Postupom času si osvojovala rôzne maliarske techniky, z ktorých jej najviac sedí technika akvarelu z dôvodu svojej ,,ľahkosti“ a transparentnosti. Momentálne sa venuje krajinomaľbe, portrétu, figurálnym motívom a zátišiam.Tvorí priamo v teréne, najradšej technikou akvarelu a svojimi dielami mapuje historickú vidiecku a neskôr aj mestskú architektúru. Je aj členkou klubu neprofesionálnych výtvarníkov s názvom K-Art, ktorý sa nachádza v Košiciach. Zúčastňovala sa aj plenérov pod metodickým vedením doc. Juraja Kresilu a doc. Tibora Gálla, na ktorých sa postupne menili maliarkine námety.Zo svojrázneho dedinského prostredia začali postupne vznikať svieže, rýchle akvarelové záznamy z miest, na ktorých autorka strávila nejaký čas, či už to bola rodná dedina, okolie Košíc, Prešova, Drienovec, Vyšné Ružbachy a neskôr začali pribúdať námety zo zahraničných plenérov v Maďarsku (Miskolc, Sárospatak, Nagyborzsonyi), Rumunsku (Marghita, Nová Huta-Sinteu) a v Poľsku (Iwonicz-Zdrój).

Súbory na stiahnutie

Galéria